Pts. Eyl 27th, 2021

Alevi Siteleri

Alevi Siteleri Tanıtımı

Alevi Türküleri, Alevi Deyişleri, Alevi Nefesleri ve Canlı Dinleme Sitesi yayında…

2 min read

ALEVİ TÜRKÜLERİ SİTESİ

Türkü kimin söylediği belli olmayan, ağızdan ağıza dolaşarak git gide zengin içeriğe, değişikliklere uğrayan ve bir ezgiyle söylenen halk şiirleridir. Anadolu’nun değişik yerlerinde türkü yerine, Hava, Deyiş, Ezgi, Nefes gibi farklı tanımlamalarda kullanılabiliyor.  Konularına göre türküleri bu bölümlerde incelemek mümkündür.

Hasretlik Türküleri, Sevda türküleri, Gurbet türküleri, Yas türküleri, Deyişler, Nefesler, Ezgiler, Bozlak türküleri, Doğa türküleri, Alevi Türküleri, Halaylar, Sivas Türküleri, Erzincan Türküleri, Maraş Türküleri, Divriği Türküleri Köçgiri Türküleri, Dersim Türküleri, Direniş Türküleri, Arguvan Havası Türküleri ve diğer Yöresel Türküleri (mercimek yolarken, ekin biçerken, tütün dizerken, pamuk vb. söylenenler), Efsane türküleri ve Devrimci Türküleri diye uzun uzadıya listeleyebiliriz.

Türküler besteli, ezgili halk ürünleridirler.

Alevi Türküleri, Alevi Nefesleri ve Alevi Deyişleri diye adlandırdığımız Alevi Halk Müziği kategorisi kulaktan kulağa, dilden dile direnişin ve farklılığın sesi olarak günümüze kadar ulaşmıştır.

İşte tamda bu Kategoriye hitap eden Alevileri ve Müziksever Türkü Dostlarını bağrına basan bir site olan Alevi Türküleri Web Sitesine yayın hayatında başarılar diliyoruz. Siz değerli türkü dostları için Türkü Sözleri, Türkü Sanatçıları Biyografisi ve türkü notalarına ulaşabileceğiniz bir site oluşturulmuş.

İnanıyoruz ki tüm Türkü dostlarının Türkülerimiz adına aradığı herşeyi bu sitede bulabileceksiniz.  Ayrıca türküleri ezgilerine emek veren Türkü Emektarları Sanatçılarımız başlığı adı altında bir yerde toplanmış. Alevi Türküleri Web Sitesini ziyaret edip türkülere dair tüm ayrıcalıkları yaşayın ve de aralıksız yayın yapan Canlı Radyosunda Online olarak Türküler Dinle kısımından dinleyebilirsiniz.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.