Bağlama Çalmak

”Bağlamayı çalabilmek için;bütün yöreleri araştırıp,o yörelerin tavrını,üslubunu iyi kavramak gerekiyor.Ben de bağlamamı kendi yöremin dışındaki diğer yörelerle tanıştırdım.O yörelerin ustalarıyla tanıştım.Üsluplarını inceledim. Hepsinin kendine has güzellikleri, asaletleri var. Hasan Cizrevi’den Kürt Dağlarını; Muharrem Ertaş’tan Torosları dinlerken türkülerin kardeşliği sayesinde, ikisini de teyze çocuğu hissediyor insan.”

”Bazı  günümüz şair ve ozanlarının şiirlerini ve kendi şiirlerimin folklorik öğelerini temel alarak ve konuk getirdiğim diğer batı enstrümanlarını yakışacağı bir biçimde besteliyorum. Bu sentez ve harmanlama güç oluyor tabi.İnsan bir an, gözlerini yumup sevgiyi, kardeşliği, dostluğu düşününce, türküleri yanı başında görüyor.”

”Her şey satılıyor. Ev, araba, ekmek, ayakkabı. Sevginin; yani bülbülün güle, Mem’in Zin’e, Ferhat’ın Şirin’e duyduğu sevgi, insanlar var olduğu sürece satılmayacağına göre, türkülerin güncelliği ve çağdaşlığı da tartışılmamalı.”

”Şairlerimiz şiirler yazıyor, ressamlar resim yapıyor; eh biz de türküler söylüyoruz.

Dünya alışkanlıktan değil,sevincinden dönmeye başlasın diye…Ne ararsak Anadolu’da bulacağız.”

Hasret Gültekin

alevi

alevi

Alevi Siteleri, Alevi Halk Kültürüne hizmet eden Alevi Haber, Alevi Türküleri, Alevi Nedir, Alevilik Nedir, Alevi Köyleri, Alevi Ünlüler, Alevi Forum ve Alevi Haber Ajansı ile Alevi Haberlerini yayınlayan Alevi Sitelerinin tanıtımını ve görmesini umut ettiği sağlamayı amaç edinmiş Alevi Sitesi çalışmasıdır. Alevi Siteleri Demokratik, Laik, Özgür ve Özgün vede Haktan ve Haklıdan yanadır.

Leave a Reply